Rátka
Rátka
Kraj: Węgry |
|
Gmina Rátka położona jest w północno-wschodniej części Węgier, w odległości 50 km od Miszkolca. Pierwsza wzmianka na temat gminy pojawiła się w 1255 r. Jej nazwa znajduje się również na mapie regionu datowanej na 1749 r. Do zabytków znajdujących się na terenie Ratki można zaliczyć kościół rzymskokatolicki wybudowany w 1807 r. oraz zabytkowy dom z 1824 r. Gmina ma charakter typowo rolniczy - większość jej obszaru zajmują grunty orne oraz uprawy winorośli. Na terenie gminy znajdują się: dom kultury, kino, biblioteka, nowa szkoła, kawiarnia, restauracja, stacja kolejowa, apteka, gabinet dentystyczny, urząd pocztowy. Umowę partnerską z gminą Rátka podpisano oficjalnie 23 maja 1998 roku, chociaż pierwsze kontakty między obydwoma gminami rozpoczęły się wiosną 1996 roku. We wrześniu 1996 roku Chór św. Anny z Krzyżanowic uczestniczył po raz pierwszy w Festiwalu Mniejszości Narodowych w Rátce. Już po podpisaniu umowy, w czerwcu 1998 roku w festynie z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach, uczestniczył młodzieżowy zespół muzyczny z Rátki, a z kolei we wrześniu zespół taneczny Uśmiech reprezentował Krzyżanowice na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Rátce.
W maju 1999 roku delegacja gminy Rátka wraz z panią burmistrz Istvánné Héring, była honorowym gościem koncertu odbywającego się w pałacu w Krzyżanowicach, poświęconego pamięci dwóch wielkich kompozytorów: Franciszka Liszta i Ludwika van Beethovena. W tym samym roku podczas letnich wakacji grupa dzieci ze szkoły w Krzyżanowicach przebywała u swoich węgierskich kolegów, a 4 września zespół taneczny Uśmiech i Chór św. Anny z Krzyżanowic wzięły udział w Festiwalu Mniejszości Narodowych w Rátce. Doszło również do obustronnych wizyt rolników.
Rok 2000 również obfitował we wzajemne wizyty i spotkania - najpierw 27 maja, gościła w Krzyżanowicach delegacja węgierska, która już tradycyjnie uczestniczyła w koncercie poświęconym pamięci Liszta i Beethovena, następnie dzieci z Rátki przebywały u swoich polskich rówieśników w Krzyżanowicach w okresie letnich wakacji szkolnych, a we wrześniu delegacja gminy Krzyżanowice była gościem Festiwalu Mniejszości Narodowych w Rátce i obchodów uroczystości 250-lecia osadnictwa osadnictwa niemieckiego w Rátce. |