Rudyszwald
Wieś leży tuż przy granicy polsko-czeskiej, w środkowej części Bramy Morawskiej, po lewej stronie rzeki Odry. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku i początkowo nosiła nazwę Las Rudolfa. Obecna nazwa Rudyszwałd wywodzi się z XVIII wieku.
W 1469 roku wioska należała do hrabstwa tworkowskiego, a w 1643 roku została sprzedana hrabinie Ewie Reiswitz. Po śmierci hrabiny Reiswitz wioska często zmieniała właścicieli aż do roku 1775, kiedy to weszła w posiadanie rodu Lichnowskich.
Od 1676 roku działała we wsi szkoła. W tym samym okresie czasu powstał młyn i rozrosły się zabudowania folwarczne. Od 1447 roku stał w wiosce drewniany kościół zaprojektowany przez architekta Mikołaja Volfa, który w 1714 roku został rozebrany, a na jego miejscu wzniesiono kościół murowany.
W początkach XVIII wieku wieś liczyła 12 rolników, 7 zagrodników i 8 osób luźnych. Obok folwarku stało tylko 8 domostw. W 1879 roku przez Rudyszwałd przeszedł tak silny huragan z ulewnym deszczem, że prawie cała miejscowość została doszczętnie zniszczona.
Strona internetowa sołectwa: www.rudyszwald.pl